» News

2016 Summer Travel Teams Chosen

June 24, 2016 10:01 PM
USTAFYIG_Southwest

2016 SOUTHWEST SUMMER TRAVEL TEAMS ANNOUNCED

HarshFHTightUSTA Southwest summer travel teams and coaches for USTA Intersectionals, USTA Zone Team Championships and USTA National Team Championships were announced in mid-June after the completion of the USTA Southwest Junior Closed. 

These travel teams give our top Southwest juniors the opportunity to compete as a 
team against the best players from other USTA Sections, during various competitions throughout July and early August.

Teams were chosen based on current Section rankings after the Southwest Junior Closed and player availability for the events.

Rosters are listed below. 


ZONALS - Girls/Boys' 12s
Location: Tucson, Arizona - Hilton El Conquistador Golf & Tennis Resort (July 7-11)
ROSTER
Ryan Kerskner, Emily Flowers, Hudson Herzog, Anna Neyestani, Naomi Katz, Adele Fereres, Adrianna Salinas, Samantha Setlow, Isabelle Hogan, Emmi Kolyszko, Kylie Pace, Sanjana Kumar; Cole Stelse, Aaron Eliscu, Thomas Faurel, Nicolas Scheller, Adam Sun, Ethan Nguyen, Kai Mills, Greyson Casey, Lance Urlaub, Connor Swenson, Jared Perry, Henry Brown. 

Coaches: Ford Oliver, Dan Kilen.

ZONALS - Girls/Boys' 14s 
Location: Arlington, Texas - Arlington Tennis Center (July 7-11)
ROSTER
Amber Hochstatter,, Hailey Stelse, Jaiden Feuer, Erica Stutz, Savanna Kollock, Erin Hannen;  Jack Brown, Jack Swenson, Neil Katzman, Beto Carlon, Gerardo Tejada-Andrew, Jordan Katz. 

Cocahes: Mark Tichenor, Jackie Marx.


INTERSECTIONALS - Girls/Boys 14s 
Location: Auburn, Ala. - Yarbrough Tennis Center  (July 9-13)
ROSTER
Ava Neyestani, Jocelyn Massey, MiaAngelina Ruja, Matilyn Wang; Dylan Wang, Sam Miyata, Colin McConnon, Andrew Chong. 

Coach: Johnny Parkes 

INTERSECTIONALS - Girls/Boys' 16s 
Location: Shreveport, La. - Pierremont Oaks Tennis Club  (July 9-13)
ROSTER
Josie Frazier, Lauren Stein, Anya Lamoreaux, Sabrina Ramras, Harsh Parikh (pictured-above), Frederick Wentling, Tripp Dillon, George Jiang. 

Coaches: Eric Mitchell, Jesse Ponwith. 

ZONALS - Girls/Boys' 16s

Location: Salt Lake City, Utah - Utah Tennis Association (July 7-11)
ROSTER
Catherine Broerman, Elizabeth Isayev, Zoey Nelson, Gace Koester, Jillan Rasmussen, Emi Visic; Andrew Fucci, Maximo Lawlor, Coleton Hootman, Abraham Yohannes, Jonah Wilson, Byungun Min

Coaches: Larry Lineberry, Jacob Spizman

BOYS 18 NATIONAL TEAM CHAMPIONSHIPS 
Location: Atkins Tennis Center, Urbana, Ill.
(July 30-Aug 2)
ROSTER
Jarod Hing, Yash Parikh, Ethan Prost, Hussein Elalami, Brandon Stringfellow, Malachi Coleman, Christopher Steele. 

Coach: Ben Dunbar

GIRLS 18 NATIONAL TEAM CHAMPIONSHIPS           
Location: Claremont Tennis Club, Claremont, Calif. (July 31-Aug. 3)
ROSTER
Melissa Pick, Sarianna Kuuttila, Delaney Nothaft, Taylor Bridges, Ivana Corley, Anastasiya Joyner, Josie Frazier. 

Coach: Amy Sargeant

 
 

Back

 
 

 
 
 
 
 
Close